اخبار > مقالات و گزارشات
اخبار مقالات جدید

ارسال به دوست

نام شما :  
نام دوست شما :  
ایمیل دوست شما :    

×

اشتراک گذاری


×

گفتگوی اختصاصی با مهندس سعید حسین پور ، مدیر عامل شرکت فراسوی شرق

  • 1394/09/07
  • 1
  • 4629
  • نوشته مدیر
 

 

 

برای ایجاد یک فضای گفت و گو، شاید یک فنجان چای آغاز خوبی باشد.

البته برای فراهم آوردن فرصتی برای تمرکز در خصوص پرسشگری و تعامل بیشتر.

 

  

آقای مهندس، لطفاً ضمن معرفی و ذکر سوابق فعالیت های خود ، به اهداف شرکتی که هم اکنون سکانداری آن را به عهده دارید اشاره فرمائید.

 

با تشکر و ضمن خوش آمدگویی به شما ، اینجانب مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه فردوسی مشهد اخذ نمــوده و تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت دولتی ادامه دادم.

به دلیل مسئولیت های مختلفی که در حوزه های فنی و اجرایی از جمله معاونت عمرانی استانداری های خراسان جنوبی و رضوی و کمیسیون های تخصصی داشته ام، با موضوعات مختلف ساخت و ساز و مدیریت شهری کاملاً آشنا هستم. در حال حاضر در قالب شورای عمران بسیج مهندسین استان خراسان رضوی، واکاوی و بررسی چالشهای حوزه مهندسی عمران را دنبال می کنم مدیر عاملی شرکتی که چندین پروژه عمرانی، خدماتی در مقیاس شهری مشهـد را در دست اجرا دارد و از  ظرفـیت بالایی برای مشـارکت در پروژه های بزرگ شهری برخوردار و در خدمت ارتقاء فرهنگ بسیجیان می باشد ، موقعیتی است که در حال حاضر به آن اشتغال دارم.

 

شما اخیراً به عنوان « مهندس نمونه » برگزیده شده و لوح تقدیر از دست استاندار محترم دریافت داشته اید، لطفاً در مورد علت این انتخاب توضیح دهید.

 

 

 

به نظرم توجه شما به موضوع از زاویه ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری و الگوسازی اجتماعی تحسین برانگیز است. این انتخاب که روال های  مستند سازی و گزینشی دارد براســاس جدول ارزیــابی سنجــش عملکرد که مصوب سازمان نظام مهندسی است صــورت می گیرد. این جدول شاخصه ها و معیارهای متعددی دارد که البته هریک دارای جایگاه خاص خود است. معذلک می شود به برخی از آنها اشاره کرد. از جمله میزان تعهد در رعایت مبانی علمی و نیز رعایت اصول اخلاقی و رفتار حرفه ای در ارائه خدمات و فعالیت های مهندسی یا عضویت در مجامع علمی و دانشگاهی و تعامل با سایر مهندسان و چندین پارامتر دیگر. طبیعتاً اخذ و دریافت چنین رتبه ای نشانگر توجه کافی به رعایت استانداردهای شغلی و ارتقای آن است که برای هریک از همکاران دارای اهمیت است و یک موفقیت حرفه ای محسوب می شود.  من هم از این بابت خداوند را شاکرم و از تلاش در این مسیر غفلت نخواهم کرد.

 

« شرکت فراسوی شرق » که شهر مشهد را به عنوان مرکز فعالیت های توسعه ای انتخاب نموده، چه پروژه هایی را به اتمام رسانده و یا در دست اقــدام دارد؟

 

شرکت فراسوی شرق در سال 1368، جهت مشارکت در آبادانی هر چه بیشترکشور عزیزمان، فعالیتهای عمرانی خود را آغاز نموده و در حال حاضر در تلاش است که با بکارگیری نیروی انسانی متخصص و با محوریت مشتــری مداری و بهبــود مستمرکیفیت، فعالیت های خود را در جهت سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی تداوم بخشیده و در این صنعت پیشرو باشد.

 

پروژه های انجام شده زیادی در کارنامه شرکت وجود دارد که یکی از آنها « مجتمع تجــاری و اداری میلاد »  است که در بهترین موقعیت طــرح بزرگ میدان شهدا احداث شده و در حال بهره برداری است.

شاخص ترین پروژه این شرکت فعلا « مجتمع تجاری، گردشگری و مسکونی مهر کوهسنگی » است که در 25 طبقه و با 84000 متر مربع زیر بنا، در حاشیه پارک زیبای کوهسنگی مشهد با بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی، درحال اجرا می باشد.

 

با توجه به کاهش نرخ تــورم ، رکود در فعالیتهای حوزه ساخت و ساز همچنان دیده می شود، شما برای برون رفت شرکت از این شرایط چه راهبردی دارید؟

 

بازار ساخت و ساز متاثر از مولفه های متعددی از جمله قدرت خرید مردم، ارائه بسته های حمایتی بانک ها و نحوه دسترسی بنگاه های اقتصادی به تسهیلات بانکی، سیاست ها و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه است که پیچیدگی های خاص خود را دارد . شما وقتی از « رکود » در بازار ساخت و ساز صحبت می کنید، آثار آن را در سایر مشاغل و میزان اشتغالـزایی مشاهده می کنید اما « رونق » راه و روش برنامه ریزی شده ای دارد. معمولا 3 واژه ( رکود ، بحران و رونق ) همواره در این عرصه مورد گفت و گوی رسانه هاست. رخوت در صنعت ساختمان را در سال گذشته شاهد بودیم که الزاماً می بایست با مکانیزم هایی از توانمندیها و ظرفیتهای بخش خصوصی و جامعه انبوه سازان در جهت بهبود استفاده شود، ولی « رونق » زمانی اتفاق می افتد که دولت زمینه رونق اقتصاد مسکن و سازندگان این بخش خصوصاً شرکتهای ساختمانی را فراهم و انگیزه سرمایه گذاری بخش خصوصی را تقویت کند.

انتظار می رود در نیمه دوم سال جاری با تحقق روند کاهش نرخ سود بانکی و تحرک بنگاه های اقتصادی کارآفرین شاهد تحول در بازار مسکن و رونق ساخت و ساز باشیم. به هر حال رونق بخشیدن به اقتصاد مسکن موجب افزایش درآمد ناخالص ملی و رونق در صنایع وابسته و مهم تر از همه ایجاد و افزایش فرصت های شغلی و امید بخشی در جامعه است.

 

درخصوص چشم انداز فعالیت های عمرانی در شهر مشهـــد بعنوان یک متخصص با تجــــربه و از منظر مدیر عامل یک شــــرکت بزرگ ساختمانی و عمرانی چه نظر و یا توصیــــه ای دارید؟

 

اینجانب با تجاربی که در جایگاه های اجرایی و مدیریتی اندوخته ام و هم اکنون نیز در عرصه فعالیتهای عمرانی مسئولیت دارم، با ضرورتها و ظرفیتهـای شهر مشهد و نیز موانع و محدودیت های آن تا حد زیادی آشنا هستم. یقیناً مشهد به لحاظ وجود مضجع شریف رضوی و حضور سالانه بیش از 25 میلیون زائر داخلی و خارجی، دارای ظرفیتهای وسیع و بالایی در حوزه گردشگری و زیر ساختهای مربوطه می باشد. از طرفی رشد افزایشی جمعیت مشهد در سالهای آینده فرصت های فراوان سرمایه گذاری در بخش عمرانی را فراهم می آورد. بدیهی است وجود فعالیت های گسترده عمرانی نیاز به مدیریتی منسجم، همگرا، خلاق، آینده نگر و پرتلاش در کلیه سطوح و سازمان های مرتبط دارد. استفاده از ظرفیت های عظیم مردمی در حوزه های حرفه ای یا مشارکتی نقش بسزایی در توسعه کلان شهر مذهبی مشهد دارد و این یک نگاه راهبردی مدیریتی اثر بخش است. توسعه شهری، برنامه ریزی و مدیریت شهری در حوزه های کتابخانه ای و اجرایی تفاوت هایی با یکدیگر دارند و هریک الزامات و بایسته های خاص خود را به همراه دارند که باید متناسب با امکانات و مقدورات در حوزه های اجرایی، حقوقی و هماهنگی ها به آن پرداخته شود. مدیریت ساخت و سازهای شهری و نظارت بر اجرا، ترویج فرهنگ شهری و ایجاد و توسعه شهر فرهنگی بر مبنای مشارکت با رعایت حقوق شهروندی می تواند به سلامت روانی جامعه و شهروندان کمک کند. البته مدیریت کار سخت و دشواری است. به طور مثال مدیریت یک پارک مشکل تر از ساختن آن است زیرا شما برای ساختن پارک نیاز به « پول، استانداردهای فنی و مدیریت پروژه » دارید ولی برای مدیریت همان پارک علاوه براینها نیازهای دیگری هم وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. در حوزه طراحی شهری، طراحی محیط زیست، شهرسازی، منظر شهری، آموزش شهروندی و سبک زندگی با عنایت به چشم انداز 1404 اگرچه تجارب ارزنده ای وجود دارد، معذلک باز هم مستلزم نگاه علمی و اجرایی است که البته شهر مشهد الرضا (ع) در این زمینه ها، پیشتاز سایر شهرهای ایران است.

       

از فرصتی که فراهم نمودید، سپاسگزارم.

 

 

 

 

 


نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 1
  • نظرات انتشار یافته : 0
  • در انتظار تایید : 1
  • نظرات تایید نشده : 0
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسوی شرق می باشد. Copyright © 2014 - All rights reserved.
طراحی سايت و بهينه سازی سايت توسط پورتال فراتک