شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، با مساحت تقریبی ۲۰۴ کیلومتر مربع، در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشتـــه کوه‌های بینالود و هزار مسجد واقع است. ارتفاع شهر از سطح دریا ۹۸۵ متر و فاصله آن از تهران ۹۶۶ کیلومتر است.

مجتمع تجاری ، مسکونی و گردشگری مهر کوهسنگی در شهر مشهــد مقدس، واقع در خیابان کوهسنگی و در حاشیه پارک بزرگ کوهسنــــگی به طول جغرافیایی  ' 33   °59  و عرض جغرافیایی  ' 17 °36   احداث گشته است.

پارک بزرگ کوهسنگی، پس از حرم مطــهر رضوی از جایگاه بســیار با اهمیتی در شهــر مقدس مشهـــد برخوردار است. جایگاه تاریخی فرهنگی و طبیعت شاداب و موسع کوهسنگی که با خاطراتی برای مردم و گردشگران پیوند خورده، اهمیت بازدید مجاوران و زائران از این مکان را در طول سالیان متمادی ارتقا داده است.

 بی تردید مشهورترین و زیباترین گردشگاه شهر مشهد در دامنه، دو کوه پیوسته به هم به نام (کوهسنگی) واقع شده است.

گفته اند حضرت رضا (ع) در سفرتاریخی خود به مرو از کوهسنگی دیدن فرمودند و همینطور تاجگذاري شاه عباس در این محل انجام شده است. گذشته از این، کوهسنگی خاطرات ماندگار و ارزشمندي را در اذهان بسیاري از شهروندان مشهد و زائرین بارگاه مطهر رضوی بر جا گذاشته است. تاسیسات و امکانات تفریحی پارک کوهسنگی یعنی استخر، فضای سبز و باغچه کاري اطراف و همچنین نورپردازی و عمارت زیباي آن، بر شکوه و زیبایی فضای طبیعی پارک افزوده است.
 مجتمع ، تفریحی، ورزشی کوهسنگی در بستر پارکی بزرگ و طبیعی با مساحت 100 هکتار در نوع خود در کشور بی نظیر است و آن را تا حد یک فضای ملی و فراشهری مطرح نموده است، بوستان کوهسنگی در طرح توسعه خود به شکل 7 باغ پیوسته طراحی شده که دراطراف دو کوه به آن شکوه و عظمت داده است. باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی، و باغ تفریحی که در هر یک از باغ ها، روحیه اي ویژه برجستگی می یابد.

ارتباط و حرکت مردم در این باغ ها از فراز و فرود کوه به صورت پیاده، دوچرخه، درشکه، قطار درمسیرهاي متنوع امکان پذیر میگردد .در همه باغ ها، عناصر اصلی باغ ایرانی یعنی سبزه، گل، آب روان و درخت به اشکال گوناگون و متناسب با عملکردهاي هر باغ مورد استفاده قرار گرفته است. با مشخصات ارائه شده بالا، کوهسنگی یک پارك تاریخی است. پروژه تجاري تفریحی کوهسنگی در فرآیند استفاده از این منبع مهم به عنوان یک منبع فرهنگی، با عنایت به جایگاه تاریخی و قدمت کوهسنگی درشهر مقدس مشهد و استقبال گسترده مردم در استفاده مراجعین از بوستان به عنوان گروه هدف پرداخته است.

 آنچه که از آن به عنوان منبع فرهنگی یاد می شود، 2 کوه به هم پیوسته است که مزار پاک شهدای نامدار دفاع مقدس در آنجا قراردارد و فارغ از فضای مصنوع بوستان در ذهن مراجعین باقی می ماند. پروژه تجاري تفریحی کوهسنگی نیز  با الهام از این شاخصه در طراحی خود استفاده کرده است و با اجرای دو برج در مجاورت هم به ایجاد یک منبع فرهنگی وگردشگری و تجاری با ارزش و شاخص شهري اقدام نموده است.

مجتمع تجاری، گردشگری و مسکونی مهر، یکی از شاخص ترین پروژه های شهری است که در دامان طبیعت کوهسنگی با دسترسی های مناسب اجرا  گردیده و به پشتوانه جمعیت مقیم و نیـز گردشـگران داخلی و خارجی، از اقبال عمومی و رونـق اقتصادی پایداری بهره می برد . این مرکز تجاری مسکونی، با ویژگی های متفاوتی که در زمینه طراحی دارد، رویکردی نو گرایانه در عرصه ساخت و ساز شهری را رقم زده است . همچنین اختصاص فضاهای تفریحی، ورزشی، خدماتی و پذیرایی در این پروژه، به هم افزایی و تعامل با پارک وسیع و طبیعی کوهسنگی منجر شده است .


آشنایی با نحوه طراحی و اطلاع از استانداردهای فنی ساختمان و نیز آگاهی از کم و کیف امکانات و تجهیزات صنعتی و فناوریهای جدید ساختمانی، اعم از مکانیکی و الکترونیکی و همچنین نوع و کیفیت مصالح ساختمانی و روش های نگهداری و بهره برداری با رویکرد کاهش هزینه و ارتقای کیفیت، همواره از دغدغه های مشتریان مجتمع های چند منظوره است.

از اینرو اطلاع رسانی در خصوص ویژگی ها و ارایه جداول شاخصه های ممتاز و تبیین حدود و تعدد خدمات و ساماندهی  در حوزه بهره برداری، گذشته از نیاز مشتریان، یک ضرورت است. 

در این مختصر سعی شده است شناسنامه ای از اطلاعات فنی و اجرایی در حدودی که نیاز مخاطبان را مرتفع و اقناع سازد اطلاع رسانی گردد.

از سوی دیگر این نیاز ماست که بدانیم خواسته های آنان تا چه حدی تامین گردیده و اینکه نگرانی های آنان کدام است. چرا که این آغاز راهی است که فرایند سفارشی سازی را براساس نیاز واقعی مشتریان فراروی ما قرار می‌دهد.

 ارتفاع کلی ساختمان از سطح زمین در حدود 90 متر می باشد . که از طبقات مسکونی، دارای چشم اندازی زیبا و نمای بیرونی آن از نقاط مختلف شهر همچون نگینی درخشنده، چشم نواز است.

طرح نمای پروژه درطبـقات تجاری با مصالح سرامیکی پرسـلانی و در طبـقات مرتبط با برج ها، مصالح کامپوزیت در نظر گرفته شده است. در طرح نما، الگوهای اسلیمی، برگرفته از معماری اسلامی و کارهایی با مصالح چوبی فرآوری شده و شیشه های curtain wall و Spider بر شکوه و زیبایی بنا افزوده است.

تعداد 15دستگاه آسانسور دارای سرعت 2 و 5/2 متر بر ثانیه ساخت کارخانه Hyundai کره، 24 دستگاه پله برقی ساخت کارخانه Xizi Otis و 8 راه پله سنگی در نقاط مشخص و با عملکرد دقیق طراحی شده و ارتباطات افقی و عمودی درون مجتمع را تسهیل می نماید. از تعداد 15 دستگاه آسانسور، 3 دستگاه در قسمت های تجاری، 6 دستگاه ویژه برج های مسکونی، 2 دستگاه پاناروما به منظور دسترسی به تالارها و فضای روف گاردن، 3 دستگاه ویژه تالارها و 1 دستگاه بالابر ویژه غذا، پیش بینی شده است.

همچنین پله برقی عظیم از طبقه همکف تا 3+ ( به طول34 متر و ارتفاع 17 متر) وجود دارد که از داخل وید مرکزی پروژه عبور می کند و  ضمن هم افزایی به عملکرد و دسترسی روان بین طبقات همکف و سوم کمک کرده، تا حدی که ارزش کاربری ها و فرصت های شغلی آن را هم عرض خواهد ساخت. این تکنولوژی و نوآوری که ایمن می باشد، از زیبایی  منحصر به فردی برخورداراست و با عملکرد خود شکوه خاصی به پروژه می دهد.

· سیستم سرمایش با یازده عدد چـیـــلر تراکمی ( هــوا خنــک - فوق کم صــدا – راندمــــان بالا )

.  تحت استانــــــدارد Euro Vent اروپا، با ظرفیـــت 200 تن تبــــرید .

· سیستم گرمایش با شش عدد دیگ آب گرم فولادی ( با ظرفیت  3.000.000 کیلوکالری  - راندمان  بالا و رده انرژی A ).

· منابع ذخیره آب جهت مصارف آب رسانی و اطفاء حریق ( بتنی و GRP )  

· سیستم تهویه هوای پارکینگ به وسیله جت فن های شرکت SYSTEM AIR  آلمان .

· فن کویل های سقفی تو کار و کانالی و کاستی تحت استانداردEuro Vent  اروپا .

· سیستم اطفاء حریق شامل سیستم تر و خشک به همراه اسپرینکلروجعبه آتش نشانی .

· بوستر پمپ های آب رسانی ( سیستم اطفاء حریق و گردش آب فن کویل ها وهوا سازها ) - گراندفوس دانمارک .

· تامین هوای تازه با هوا سازهای راندمان بالا تحت استاندارد Euro Vent اروپا .

· تامین آب گرم مصرفی با مبدل های صفحه ای راندمان بالا - دانفوس آلمان .

· اجرای سیستم اعلام حریق مطابق با آخرین استانداردهای جهانی  NFPA – BS  

· اجرای سیستم نظارت تصویری IP با قابلیت های کنترلی بالا .

· اجرای سیستم برق اضطراری coumins   با ظرفیت 1200KVA

· استفاده از سیستم های روشنایی نوین  ( LED – SMD  )

· اجرای سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان ( BMS ) به منظور کاهش انرژی مصرفی وکاهش هزینه های نگهداری ساختمان .

· اجرای دو مدار شبکه برق 20 کیلو وات جهت نیرو رسانی با ظرفیت 5/6 مگاوات .

· نصب کنتورهای هوشمند  AMI

وجود کانونی و مغناطیس مرقد منور و ملکوتی حضرت رضا (ع) و ارادت محبان به ساحت قدس آن امام همام از یکسو ، و رشد شتابان جمعیت شهری و ضرورت انکار ناپذیر پاسخگویی به نیاز توسعه زیر ساخت های زیارت و گردشگری در سالهای اخیر، ازسوی دیگر اقتضائات جدیدی از جمله توسعه الگوی بلند مرتبه سازی را در شهر مشهد پدید آورده است.

این امر اگر چه بطور اجتناب ناپذیری بر سبک و سیاق زندگی مردم و تغییرالگوی ساخت و سازشهری اثر گذاشته، اما بی تردید به دلیل تجمیع امکانات و خدمات عمومی مورد نیاز استفاده کنندگان، بهره وری بیشتری را میسر ساخته است.

بنابراین نظارت بر رعایت استانداردها از سوی دستگاههای متولی ساخت وساز، امنیت و ایمنی  بیشتری را مورد توجه مخاطبان قرار داده است.

مجتمع چند منظوره ( تجاری، مسکونی و گردشگری ) مهر کوهسنگی بعنوان یکی از شاخص ترین مجتمع های بلند مرتبه در شهر مشهد، در تعامل با عملکرد بافت پارک بزرگ کوهسنگی، منظری متفاوت را ایجاد نموده و بدلایل عدیده ، مورد استقبال سرمایه گذاران و دیگر مشتریان قرار گرفته است.

 این مجتمع عظیم و باشکوه، با ارائه خدماتی شاخص، گنجینه ای از بهترین امکانات را برای آسایش و آرامش در کنار هم فراهم آورده است. 

·    قرارگیری در انحصاری ترین موقعیت گردشگری مشهد

·    دارای چهار ممر، که دو ممر به سمت پارک کوهسنگی گشوده است 

·    بهره گیری از نور و تهویه طبیعی از جهات چهارگانه 

·    چشم انداز مناسب از طبقات فوقانی به سمت پارک و کلان شهر مشهد 

·    همجواری با ایستگاه خط 2 قطار شهری 

·    متراژهای متنوع واحدهای تجاری، متناسب با نیاز مشتریان و صنوف 

·    ورودی اختصاصی شامل 2 ورودی مجزا برای برج های مسکونی

·    ورودی اختصاصی برای تالار های پذیرایی 

·    ورودی های اختصاصی مشتمل بر3 ورودی مجزا برای واحدهای تجاری از سمت پارک 

·   مجهز به بیست و چهار دستگاه پله برقی 

·   مجهز به پانزده دستگاه آسانسور 

·   بهره گیری از سیستم هوشمند جت فن، جهت تهویه پارکینگ 

·   دارای هشت راه پله سنگی 

·   مجهز به عایق حرارتی بدنه های بیرونی 

·   دارای پنجره های دو جداره 

·   امکان بهره گیری از ظرفیت پارکینگ پارک کوهسنگی 

·   دارای پوشش ضد حریق روی سازه فلزی ساختمان 

·   دارای پد هلیکوپتر در طبقه فوقانی برج مسکونی بزرگ